Apar Topar Türkiye’nin Kapısına Dayandılar! Bayram Gelmeden Tonlarca İstiyorlar

Uzun süre boyunca ikili ilişkilerde kriz yaşayan BAE ve Türkiye, son yıllarda hızla normalleşmeye devam ediyor.

Öyle ki, Ramazan Bayramı’na günler kala, tonlarca ayçiçek yağı ihtiyacı bulunan BAE, çareyi Türkiye’ye başvurmakta buldu. Son yıllarda savunma sanayii alanında yapılan işbirliklerinin, gıda ticaretine de sıçramasıyla birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da büyüyeceği tahmin ediliyor.

TONLARCA AYÇİÇEK YAĞI GÖNDERİLMEYE HAZIRLANIYOR

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 400 milyon dolarlık bitkisel yağ ihracatına imza atmıştır. Bu bölge, Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payını yüzde 36’ya taşımıştır. Kilo başına ihracat fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen Türkiye, 2023 yılında 1,1 milyar dolar düzeyinde bitkisel yağ ihraç etmiştir.

Bugün ise BAE, Türkiye’nin Ayçiçek yağı üreticilerinden bir miktar ürün satın almak istediğini açıkladı. 10 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Türkiye’nin Körfez Bölgesindeki en büyük ticaret partneri konumundaki BAE, Türkiye’den tarımsal emtialar, metal geri dönüşümü ve mühendislik ürünleri ticareti yapmayı planlıyor.

BAE’den yazan ithalatçı ile temas kuracak olan TurkishExporter kurumsal üyeleri, ilan üzerinden teklif sunabilir. Platformu ilk kez kullanacak firmalar ise mobil uygulama Forie’yi indirerek başvuruda bulunabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x